Da li je zlato štit od inflacije

Bez autora
Aug 01 2024

Narodna Banka Srbije nastavlja intenzivno da povećava zlatne rezerve. Nedavna kupovina još pet tona zlata u vrednosti od 350 miliona evra, podigla je ukupne količine kojim naša zemlja raspolaže na rekordnih - 46,5 tona.

Time su od 2012. godine, zlatne rezerve utrostručene, a Srbija je po tome ubedljivo na prvom mestu u regionu. Analitičari smatraju da je to znak i građanima da sopstvene slamarice barem delimično prebace u zlato. Naj način, kažu, sigurno čuvaju vrednost ušteđevine od inflacije.

Za 12 godina, pet i po puta je povećana vrednost zlata u našim trezorima - sa 0,6 milijardi evra na 3,3 milijarde evra. Prema podacima NBS, vrednost zlatnih rezervi u trezorima NBS čini 11,9 procenata naših ukupnih deviznih rezervi.

Prema rečima Georgi Hristova, direktora kompanije „Taveks zlato i srebro”, benefiti za privatne investitore od kupovine investicionog zlata su isti kao i za narodne banke širom sveta. Zlato se pokazalo kao efektivan štit protiv inflacije i kao sigurno sredstvo u periodima krize.

- Ako narodne banke sebe štite od inflacije kupovinom tone zlata, efekat je isti i za građane sa recimo 10 grama zlata. Investiciono zlato se pokazalo u proteklih 50 godina kao najsigurnije sredstvo u poređenju sa drugim investicijama poput nekretnina, kriptovaluta, akcija... Cena zlata u proteklih 50 godina je skočila za 5.800 odsto, što znači da bi 1.000 dolara investiranih u zlato 1971. godine, danas vredelo 58.000 dolara. Inflacija je fenomen od kojeg ni jedna valuta ne može da pobegne. Iz tog razloga centralne banke širom sveta sebe osiguravaju kupovinom zlata, privatni investitori takođe – objašnjava Hristov.

Kako Hristov dodaje, jake zlatne rezerve su osnova pouzdanja za bilo koju centralnu banku i opravdavaju emisiju novca i obveznica, i šalju signal lokalnom stanovništvu, drugim državama i investitorima, da je zemlja stabilna i finansijski potkrepljena.

– Osim sigurnosti i stabilnosti koje zlato pruža, možemo uočiti da je i NBS dosta zaradila na ovoj investiciji, sa obzirom da je cena zlata skočila za 60 odsto od 2012. do danas - kaže Hristov i dodaje da Srbija ima skoro 15 puta više zlata od Slovenije.

Hristov kaže da Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu i čak dva puta više nego sve ostale zemlje zajedno. Makedonija je druga, treća Albanija, Slovenija, zatim Crna Gora, Bosna i Hercegovina, dok Hrvatska centralna banka ne drži zlato u rezervama.

- Približili smo se Finskoj koja čuva sa 49 tona zlata u svojoj rezervi. Pored toga smo ispred i mnogih drugih evropskih država poput Slovačke (32t), Češke (30t), Kipra (14t), Irske (12 t) i mnogih drugih – kaže Hristov.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik